O mnie
Galeria
Wystawy
Teksty
Film
Książki
Księga gości
Kontakt
strona główna

Festiwal Maroka
Zagubiony
w Elektrociepłowni

Sztokholm i Uppsala
Światło Kraków
Kampania medialna
Wystawa w Bielsku Białej
Aukcja w Krzysztoforach
oo. Kameduli -
400 lat w samotności

Magia i mgła
Krajobrazy serdeczne
Muzeum - Zamek w Bielsku Białej przyjął pod swoje skrzydła naszą krakowską wystawę "400 lat w samotności". 15 września zabytkową budowlę otoczyło 10 wielkich fotograficznych proporców, a w środku pojawiły się zdjęcia...

 


Recenzje z wystawy:Mnisi na zamku

"OO. kameduli - 400 lat samotności" od wczoraj w Bielsku-Białej

(INF. WŁ.) Na dziedzińcu zamku w Bielsku-Białej odbył się wczoraj wernisaż wystawy "OO. kameduli - 400 lat samotności". Także w stolicy Podbeskidzia - podobnie jak w Krakowie - zostanie przeprowadzona aukcja zdjęć, z której dochód przeznaczony zostanie na remont klasztoru na Bielanach.

- Doskonale rozumiemy potrzebę ratowania klasztoru oo. kamedułów i wiemy, jaki trud i wydatki się z tym wiążą. Wiemy, ponieważ sami mamy podobne problemy z utrzymaniem naszego zamku - mówiła podczas wczorajszego wernisażu Iwona Purzycka, dyrektor bielskiego muzeum. Zebrani mogli zaś podziwiać kilkadziesiąt unikalnych zdjęć wykonanych przez sześciu fotografików - Adama Bujaka, Wojciecha Cachela, Jakuba Ciećkiewicza, Pawła Jaroszewskiego, Adama Raszka i Tadeusza Warczaka.

- Mamy tutaj surowe, podniszczone zamkowe mury, na których znajdują się fotografie z klasztoru. Przygotowując to w ten właśnie sposób, chcieliśmy wprowadzić klimat przynajmniej zbliżony do tego, jaki panuje na Bielanach - objaśniała dyrektor Purzycka, dodając, że po raz pierwszy ma do czynienia z tego typu wystawą. Ekspozycja ma bowiem nietypowy charakter. Tym razem to nie fotografie i nie autorzy są na pierwszym planie, a pomoc klasztorowi - na Bielany trafią pieniądze nie tylko z puszek, sprzedaży specjalnego katalogu, ale także z aukcji - około 20 fotografii - która odbędzie się 29 października. Wystawę zorganizowało Wydawnictwo Jagiellonia, wydawca "Dziennika Polskiego", przy współpracy z Muzeum - Zamek w Bielsku-Białej. Partnerami ekspozycji są magistrat oraz bielska spółka Aqua. Fotografie można oglądać do 27 października. (GM)


Dziennik Polski, 16 IX 2004, Fotografie: MIROSŁAW GAWĘDA