O mnie
Galeria
Wystawy
Teksty
Film
Książki
Księga gości
Kontakt
strona główna

Festiwal Maroka
Zagubiony
w Elektrociepłowni

Sztokholm i Uppsala
Światło Kraków
Kampania medialna
Wystawa w Bielsku Białej
Aukcja w Krzysztoforach
oo. Kameduli -
400 lat w samotności

Magia i mgła
Krajobrazy serdeczne
8 września 2004 r., o godz. 17.00, w krakowskim Pałacu Krzysztofory odbyła się aukcja fotograficzna na rzecz klasztoru 00 Kamedułów na Bielanach, zorganizowana przez wydawcę "Dziennika Polskiego" Wydawnictwo Jagiellonia SA i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Wśród 21 fotogramów znalazły się prace: Adama Raszki, Pawła Jaroszewskiego, Tadeusza Warczaka, Wojciecha Cachela, Adama Bujaka i 5 moich zdjęć Cena wywoławcza wyniosła 1000 zł za fotogram. Wydarzeniu patronowali: Jego Eminancja Kardynał Franciszek Macharski, Prof. Jacek Majchrowski, Wojewoda Jerzy Adamik, Marszałek Janusz Sepioł, Rektor UJ - prof. Franciszek Ziejka

 


Recenzje z wystawy:Przekroczone 110 tys. zł

Pierwsza część aukcji zdjęć z klasztoru na Bielanach (DP, 9 IX 2004)

(INF. WŁ.) Po aukcji fotogramów wieńczącej krakowską wystawę w Barbakanie "OO. kameduli - 400 lat samotności" kwota, jaką gromadzimy na specjalnie uruchomionym przez Wydawnictwo Jagiellonia koncie, mającym służyć mnichom z Bielan, wynosi już - jak przewidywaliśmy - przeszło 110 tys. zł. Chcemy wierzyć, że to pierwsze 100 tys. zł, ale nie ostatnie. Wszak - co podkreślał wczoraj Wojciech Taczanowski, prezes Wydawnictwa Jagiellonia, a o czym już pisaliśmy - remont tylko jednego domku eremickiego pochłania 120 tys. zł. A zatem jeden będzie już mógł być wkrótce darem Czytelników "Dziennika Polskiego". Mamy nadzieję, że nie będzie jedynym. Po wczorajszej aukcji, poprowadzonej w Sali Fontany Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przez aktorów Annę Dymną i Jerzego Fedorowicza, do 75 tys. zł na naszym koncie zebranych z darów i do ponad 16 tys. zł, jakie przyniosła sprzedaż wydanego specjalnie na wystawę katalogu, dopisujemy 17 tys. zł z wczorajszej licytacji. A zaczęła się ona od 2,5 tys. zł, jakie uzyskał fotogram autorstwa Adama Bujaka.

Nie sprzedaliśmy wszystkich prac; w związku z tym, że - jak już pisaliśmy w piątek - zwracają się do redakcji osoby chcące przekazać na cele klasztoru np. biżuterię lub inne cenne przedmioty, postanowiliśmy część fotogramów zachować, by wystawić je na licytację wspólnie z tymi wzruszającymi dowodami wsparcia dla oddających się kontemplacji i modlitwie mnichów.

O miejscu i dacie drugiej części licytacji wkrótce poinformujemy. A na razie dziękujemy wszystkim autorom zdjęć - Adamowi Bujakowi, Wojciechowi Cachelowi, Jakubowi Ciećkiewiczowi, Pawłowi Jaroszewskiemu, Adamowi Raszce i Tadeuszowi Walczakowi, dziękujemy dyrektorowi Michałowi Niezabitowskiemu z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, który od początku wspiera naszą akcję, dziękujemy nabywcom prac, jak i Katarzynie Zegan-Rakoczy z restauracji willi Decjusza, dzięki której goście wczorajszej aukcji mogli spotkać się przy eleganckim i smakowitym poczęstunku.

Dziękujemy też oczywiście Annie Dymnej i Jerzemu Fedorowiczowi, którzy aukcję poprowadzili.

W naszej pomocy krakowskim kamedułom nie ustaniemy. Po Krakowie wystawę przenosimy do Muzeum-Zamku w Bielsku-Białej, potem innych miast. Będą wystawy, katalog, aukcje.

To Anna Dymna przeczytała wczoraj wiersz ks. Jana Kurdwanowskiego, kanonika krakowskiego, żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku, tak w swym wierszu sławiącego ojców kamedułów:

Święta pustynio, anielski żywocie!
Niech cię posila Bóg w twojej ochocie
Służ-że, służ Jemu a za nasze pienie
Zmów pozdrowienia.
Chwała bądź Bogu w Trójcy Jedynemu,
Za to, że w puszczy wiernie służą Jemu,
W niebie na ziemi, niech w lesie i wszędzie
Pochwalon będzie!

Fakt, że po kolejnych trzech wiekach kameduli nieprzerwanie trwają - nakłada na nas szczególny obowiązek pomocy. Dzięki naszym Czytelnikom - będziemy z nią nadal śpieszyć. Tym bardziej, co nas cieszy, że nasza akcja spotyka się ze wsparciem innym krakowskich mediów. (WAK)


Pomagamy kamedułom

Jutro aukcja w sali Fontany Pałacu Pod Krzysztofory ("DP" 7 IX 2004)

Już jutro o godz. 17 w sali Fontany krakowskiego Pałacu Pod Krzysztofory (Rynek Główny 35) zapraszamy na aukcję, która, jak planowaliśmy, ukoronuje wystawę prezentowaną w czasie wakacji w krakowskim Barbakanie.

Prezentacja 70 fotogramów: Adama Bujaka, Wojciecha Cachela, Jakuba Ciećkiewicza, Pawła Jaroszewskiego, Adama Raszki i Tadeusza Warczaka inicjowała akcję pomocy "Dziennika Polskiego" i Wydawnictwa Jagiellonia klasztorowi Kamedułów. Teraz 21 zdjęć - każde o wymiarach 60 na 40 cm i z odręcznym podpisem autora - zostanie poddanych licytacji, którą poprowadzą aktorzy Anna Dymna i Jerzy Fedorowicz. Cena wywoławcza - 1000 zł.

W czasie aukcji będzie też można kupić przekazaną nam przez dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michała Niezabitowskiego kopię XIX-wiecznej litografii przedstawiającej kamedulski erem.

Za tydzień ekspozycja "OO. kameduli - 400 lat samotności" odżyje w Bielsku-Białej, a potem w innych miastach, nie tylko Polski. I każdorazowo powtarzać będziemy aukcję 21 fotogramów.

Mamy nadzieję, że liczba ta okaże się szczęśliwa. Jutro - w co wierzymy - dzięki szczodrości uczestników aukcji będziemy się mogli o tym przekonać...

(WAK)