O mnie
Galeria
Wystawy
Teksty
Film
Książki
Księga gości
Kontakt
strona główna

Festiwal Maroka
Zagubiony
w Elektrociepłowni

Sztokholm i Uppsala
Światło Kraków
Kampania medialna
Wystawa w Bielsku Białej
Aukcja w Krzysztoforach
oo. Kameduli -
400 lat w samotności

Magia i mgła
Krajobrazy serdeczne
Spotkaniu promocyjnemu, z udziałem m.in. Anny Dymnej, towarzyszyła wystawa 50 fotografii pochodzących z albumu.Recenzje z wystawy:Chłopski dekalog

11 grudnia 2001
Promocja albumu "Dolina ludzi spokojnych" Józefa Barana i Jakuba Ciećkiewicza

(INF. WŁ.) Wczoraj wieczorem w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie odbyła się promocja poetycko-fotograficznego albumu naszych redakcyjnych kolegów - Józefa Barana i Jakuba Ciećkiewicza - "Dolina ludzi spokojnych".

Książka jest prawdziwym majstersztykiem sztuki edytorskiej. Stu wierszom wybranym z bogatego dorobku krakowskiego poety towarzyszy ponad sto fotografii Jakuba Ciećkiewicza. Całość zamienia się w liryczną opowieść o życiu na wsi, toczącym się według rytmu pór roku. Fotografie znakomicie współgrają z wierszami, czasem na zasadzie dopowiedzenia, kiedy indziej - kontrastu.

- Książkę można odczytywać jako chłopski dekalog - uważa Jakub Ciećkiewicz. - Zawiera skodyfikowany system wartości i drogowskazów moralnych, które pozwalają człowiekowi godnie przejść przez życie. Są to ideały, które idą na przekór współczesności. Poeta z uporem, często dramatycznie, broni ich w swoich lirykach. Jak sam mówi, to tren dla kultury chłopskiej, przywoływanie duchów przeszłości.

Album ukazał się w szczególnym momencie kariery poetyckiej Józefa Barana. Niedawno wydał on dwa zbiory poezji - "Pod zielonym drzewem życia" i "Dom z otwartymi ścianami", jego dwujęzyczny zbiór "W błysku. In a Flash" został uhonorowany nagrodą Pen West USA, a... ręcznie zdobiona bombka choinkowa z autografami autora oraz Andrzeja Warzechy została wylicytowana na aukcji zorganizowanej przez "Dziennik Polski" za 2000 zł.

Podczas promocji zbioru, prowadzonej przez wiceprezesa Radia Kraków Stanisława Dziedzica, utwory Józefa Barana czytała aktorka Starego Teatru Anna Dymna, a trio - Dorota Imiełowska, Ewa Warta-Śmietana i Renata Żełobowska-Orzechowska - wykonało trzy pieśni do jego wierszy i muzyki Adama Walacińskiego. Spotkaniu towarzyszyła wystawa 50 fotografii Jakuba Ciećkiewicza "Krajobrazy serdeczne". Można je będzie oglądać w Śródmiejskim Ośrodku Kultury do 28 grudnia.

Po części oficjalnej autorzy i goście wzięli udział w bankiecie zorganizowanym przez restaurację "Wierzynek". Serwowano m.in. sandacza faszerowanego, łososia marynowanego, galantynę z kaczki i schab faszerowany owocami.

"Dolinę ludzi spokojnych" wydało Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej "Biblos". Książka ukazała się dzięki pomocy sponsorów: Wydawnictwa Jagiellonia SA, firmy Altkrak Investment i Krakowskiego Banku Spółdzielczego. Wystawę przygotowało Laboratorium Fotografii Profesjonalnej Jacka Wrzesińskiego, a sponsorował ją EMPiK Megastore. Patronami medialnymi wydawnictwa są: "Dziennik Polski", OTV Kraków i Radio Plus.

(GZL)