O mnie
Galeria
Wystawy
Teksty
Film
Książki
Księga gości
Kontakt
strona główna

Zimbabwe
Maroko pdf
Algieria
Afryka
Afrykański
dla początkujących

Afryknski 2
Eseje
Religia
Reportaże
Wywiady
Wiersze
Horoskop roczny
Horoskop codzienny


Taredzy w Krakowie

Kel tamahak

Taniec wokół bębna

Na Saharze codziennie biją setki bębnów. Tamtamy ludowych bajarzy - griotów, membrany wodne - których szalony dźwięk urozmaica zabawy w oazach, telegrafy - przekazujące pilne informacje. Jest również bęben szczególny, który działa nawet bez wydawania dźwięku. Integruje plemię, łączy człowieka z Bogiem i z przyrodą. To święty ettebel Amrara Nakala. Bęben Ojca Ziemi.

Błękitni jeźdźcy na białych mehari

Być może tylko po to przyjechałem na koniec świata: na granicę Algierii, Nigru i Mali, do Tuaregów Kel Ahaggar, do plemienia Kel Rela, do klanu Regganiego Tadjaniego, żeby sfotografować kwiat pustyni - poetkę z Sahary: 25-letnią smagłą piękność z oazy Tifougene.

Kałach i gitara

Partyzanci jechali na wielbłądach w milczeniu. Ibrahim Ag Alhabib - "Obdartus", Hassan Ag Touhami - "Lew Pustyni", Abdullach Aka - "Katastrofa", Mahomed Aka - "Japończyk", Inteyeden Ag Ableline i Kheddou przytroczyli do siodeł gitary. Na Saharze każdy wiedział, kim są. Ich bluesów słuchano we wszystkich oazach: w Nigrze, Mali, Algierii, Libii, Nigerii... Ich pieśni wszyscy znali na pamięć... "Gdy czasy są ciężkie, gdy armia niszczy twój świat, gdy nie masz pracy, domu, a reżym przegania cię z kąta w kąt - zostaje do wyboru: kałach lub gitara".

Świat i Światek

To musi być on. Biała, wełniana czapka z Ameryki Południowej, czerwony dres z napisem "Polska", dżinsy, charakterystyczne, wysokie buty, uszyte w Jemenie według patentu chińskiej armii. Na palcach lewej ręki - cztery pierścienie: etiopski lew, godło Arabii Saudyjskiej, krzyż Tuaregów i egipskie oko. Na lewej - pierścionek z Birmy. Srebrna bransoletka wokół nadgarstka i tajemniczy wisiorek na piersiach.

Jezus opuścił Tamanrasset

Kościół modli się o przebaczenie dla Sahary

Bulwar Che Guevary

Afrykański dla początkujących (9)

Wielki meczet

Afrykański dla początkujących (10)

Algierska Kasba

Afrykański dla początkujących (12)

Wielka cisza

Książę z Afryki