O mnie
Galeria
Wystawy
Teksty
Film
Książki
Księga gości
Kontakt
strona główna

2011-08-18 :: Zimbabwe express

A więc malaron - jedna tabletka przed posiłkiem, a wieczorem preparat Mugga i siatka nasączona jakimś świństwem - prosto na  na kapelusz. I whisky. Koniecznie kilka szklaneczek szkockiej. W około, aż do granicy z Namibią, rozciąga się Hwange National Park - największe skupisko słoni na świecie.  Ale nie tylko. Jest tu wszystko, co figuruje w karcie dań prawdziwej Afryki. Od lwów, po małpy. Przewodnicy natrętnie wspominają Livingstona - jest tu nawet jego pomnik. Livingston, jeden z niewielu moralnych odkrywców. W powietrzu błyszczą gwiazdy i świetliki.2011-08-17 :: Koniec Świata

Jednak Zimbabwe. Oczywiście, jak koniec świata, to na myśl przychodzi Lesotho, ale Rodezja, to jednak jest coś - angielski bibelocik, kraj krokodyla, słonia, prawdziwa czarna Afryka z całym bogactwem skojarzeń, tak Morświn, nie wiesz co straciłaś... Jednym słowem kolacja z Mugabe. Samotny, stary dyktator w lustrzanym pałacu. Wokoło pachnie Marquezem i zielonymi bananami. Pykamy powoli hawańskie cygara. - Czy Pan prezydent kiedyś zamierza ustąpić? Stary mężczyzna zatacza się ze śmiechu. - Ja? Prędzej ustąpi Ameryka. Słońce zachodzi nad wodospadami Victorii - jest bardzo afrykańsko i równoczesnie bardzo dziwnie. Jakby coś miało się wydarzyć... "Być może Bóg chciał, abyś poznał wielu złych ludzi, zanim poznasz tego dobrego, żebyś mógł go rozpoznać, kiedy on się w końcu pojawi."2011-08-15 :: Barwy Świata: Maroko w Krakowie

Na Zachodzie Orientu, tam, gdzie Może Śródziemne łączy się z Atlantykiem, a Afryka spotyka z Hiszpanią i Arabią, istnieje tajemnicze królestwo - Maroko. Państwo egzotycznych sułtanów. Kraj wielu klimatów, kultur i języków - łagodnego islamu i mistycznego sufizmu.


Są tam, ciągnące się w kilometrami, miękkie jak cukier plaże i olśniewające pięknem, pomarańczowe diuny Sahary, po których wędrują na wielbłądach błękitni nomadzi. Są ośnieżone szczyty Atlasu i łagodne, soczyste, zielone pagórki Fezu. Są miasta – pałace, dorównujące pięknem hiszpańskiej Alhambrze i białe pałace królewskie, w których, za zamkniętymi drzwiami, z dala od zgiełku medyny, toczy się wysmakowane życie dworskich elit.


20 X, Festiwal Barwy Świata: Maroko w Krakowie - zabierze nas w czterodniową, egzotyczną podróż na Zachód Orientu. Podążymy śladami Heraklesa, który nieopodal Tangeru wbił słynne skalne słupy i tropem Argonautów, którzy wyprawili się po złote pomarańcze do kraju Berberów. Odwiedzimy zatopione w średniowieczu miasto Fez, gdzie od 818 roku płoną tym samym blaskiem trzy wspaniałe pochodnie: Wielki Meczet Al-Karawijjin, najstarszy uniwersytet świata Al-Karawijjin i biblioteka Al-Karawijjin. Odnajdziemy grób sułtana Al-Jazida ibn Muhammada, do którego równo 220 lat temu przybył polski poseł: pisarz, podróżnik i dyplomata - Jan Potocki, autor „Pamiętnika znalezionego w Saragossie”. Naszym przewodnikiem po świecie prastarej kultury będzie prawdziwy marokański emir dr. Muhammad Jabiry, pochodzący z pierwszej dynastii - Idrysydów.


Ale to jeszcze nie wszystko! Na festiwalu poznamy piękne i tajemnicze marokańskie kobiety (także arabskie feministki!), skosztujemy wina i wspaniałych potraw (w winiarni Klimaty Południa i Shisha Clubie), będziemy tańczyć wraz z arabskim zespołem Hayfa i Małgosią Kujawą, w rytm bębnów zespołu Tamtamitutu, nauczymy się kaligrafii arabskiej, zrobimy zakupy w sklepikach, które przywiozą towary prosto z Marrakeszu. A na koniec, w Salonie Anny Dymnej, posłuchamy przetłumaczonych specjalnie z okazji Festiwalu - przez poetę Józefa Barana i Joannę van der Brug - wierszy Tuaregów.


Festiwal, pod patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Królestwa Maroka Moha Ouali Tagmy oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, przygotowuje komitet organizacyjny m.in: dziennikarz „Dziennika Polskiego” Jakub Ciećkiewicz wraz ze  Stowarzyszeniem Projekt Orient i grupą wolontariuszy,  Śródmiejski Ośrodek Kultury, Urząd Miasta Krakowa, przy wsparciu Instytutu Francuskiego, Muzeum Etnograficznego, serwisu internetowego Poezja Polska i Korgo TV, Fundacji Branickich oraz Klubu Piwnica pod Baranami.