O mnie
Galeria
Wystawy
Teksty
Film
Książki
Księga gości
Kontakt
strona główna

2012-09-15 :: Satysfakcja

Napisałem pierwszy rozdział książki o Afryce (przygoda, obyczaje, ludzie, polityka,  przyroda) i o Errolu jako Czarnym Livingstonie. Tekst jest dobry. Errol się zaparł, że będzie prowadził teraz rozmowy z wydawcami i promował swoją wyprawę w mojej książce - no nie wiem, ale znając jego szczęście i siłę przebicia... a taki rozdział, to już konkret. Może się spodobać. Będzie zaliczka siadam do notebooka.2012-09-13 :: Wolność

Co to jest wolność? Na pewno nie chaos, słodkie życie w zdeprawowanym Raju, stan beztroski, brak odpowiedzialności. Przeciwnie, wolność wymaga zagospodarowania czasu. Dlatego podzieliłem każdy dzień na moduły. Na pracę, poszukiwanie pracy, pisanie, naukę języków, studiowanie Ibn Chalduna i Leona Afrykańczyka, sport, gotowanie, prasowanie, czas dla rodziny, fotografię, a wkrótce dojdą jeszcze studia.


Czym jest wolność? Jest brakiem przymusu. Możliwością dokonywania wyborów, próbą dostosowania tempa zdarzeń do swojego nastroju, zdolnością do refleksji i namysłu. Zapewne ten stan nie ma nic wspólnego z zatrudnieniem. To raczej gotowość do zapanowania nad wyobraźnią i nerwowością, przełamanie cywilizacyjnych lęków.


Czym jest brak wolności? Życiem w „fabryce”, z kartą magnetyczną na szyi, w codziennym lęku przed utratą zatrudnienia, w wyścigu, który nie ma żadnego sensu, w bezczasie, przerywanym telefonami służbowymi. To tak zachwalane przez pracodawców „dupogodziny” – propozycja złożenia własnej osobowości na pogańskim ołtarzu. W świecie się już od tego modelu odchodzi, u nas przeciwnie: ekonomowie narzucają słabszym i zależnym od siebie męczące, jałowe życie – „dla dobra firmy”. Żadna idea się tam oczywiście nie narodzi. Żaden postęp nie może nastąpić. Nie ma twórczości bez wolności.2012-09-11 :: Nowe zdjęcia

Wszystkich, którzy lubią Kraków o poranku, zapraszam do galerii, do folderu - Nowe zdjęcia. Jutro zacznę dodawać obrazki z Litwy.